Tarptautinis projektas “Norplus Junior”: sėkmingas bendradarbiavimas ir rezultatai

NorPlus Junior projektasTarptautinis projektas "Nordplus Junior" baigėsi. Utenos Aukštakalnio progimnazija į jį įsitraukė 2016 metais. Pusę metų šią ugdymo įstaigą projekte atstovavo mokytojos Inga Šulcienė ir Sabina Eidukynaitė. Projektui pakeitus kryptį ir žvilgsnį nukreipus į pradinio ugdymo svarbą, prie jo prisijungė Utenos Aukštakalnio progimnazijos „Žiburio” skyrius, atstovaujamas Redos Zarankienės ir Editos Kazokienės. Pusantrų metų trukęs latvių, suomių ir lietuvių pedagogų bendradarbiavimas, dalijantis ugymo(si) metodų netradicinėse aplinkose taikymo patirtimi, buvo sėkmingas ir davė apčiuopiamų rezultatų visiems projekto dalyviams.

Paskutinis projekto dalyvių susitikimas vyko Preili, Latvijoje, 2018 m. sausio 22-26 dienomis. Šiuo laikotarpiu Aukštakalnio progimnazijos „Žiburio” skyriaus mokytojos R. Zarankienė ir E. Kazokienė kartu su projekto partneriais iš Latvijos ir Suomijos lankėsi Priekulės vaikų darželyje “Mežmalinas”. Šioje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje dirbama ir pagal skandinavų metodiką, siūlančią kuo daugiau laiko skirti mokymui(si) netradicinėse aplinkose. Buvo aplankyta privati Cesio pradinė mokykla. Čia projekto dalyviai turėjo progą pabendrauti su mokyklos direktore, 2016 m. Latvijos Metų mokytojos vardo nominante Dana Narvaiša.
Sausio 23 dieną jau trejus metus veikiančios Preili Laisvosios mokyklos (Preilu Briva Skola) pradinių klasių mokytojai ir jų mokiniai pakvietė į dienos iškylą po apylinkės miškus. Iškylos metu 30 procentų ugdymui (-si) skirto laiko netradicinėse aplinkose praleidžiantys mokiniai rūpinosi laužu, susipažino su įvairiais muzikos instrumentais, dainavo latgalių regiono dainas, virė sriubą ir atliko įvairias gamtą pažinti skatinančias užduotis. Tuo metu pedagogai turėjo progą pristatyti savo atstovaujamas ugdymo įstaigas per regioninę televiziją.
Keliones po Lietuvos, Latvijos ir Suomijos ugdymo įstaigas, dalijantis mokymo(si) metodų gamtinėje aplinkoje taikymo patirtimi, vainikavo 2018 m. sausio 24 dieną Preili įvykusi konferencija „Klausytis ir daryti. Švietimas. Visuomenė.“ 130 dalyvių ir 3000 transliacijos internete stebėtojų sulaukusio renginio metu projekto partneriai bei svečiai skaitė pranešimus apie kitokį mokymą(si). Renginio metu buvo pristatyta naują metodinė priemonė apie alternatyvųjį ugdymą anglų-lietuvių-latvių-suomių kalbomis „Lauko ugdymas: priemonės ir metodai“.

Reda Zarankienė