Kviečiame Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – paminėti visuotine pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“

Sausio 13Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau − Tarptautinė istorinio teisingumo komisija) kviečia Lietuvos mokyklas, Tolerancijos ugdymo centrus bei visas Lietuvos institucijas, įstaigas prisijungti prie kasmetinės, jau tradicija tapusios pilietinės iniciatyvos-akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“.
Kviečiame visus kartu, visoje Lietuvoje, 2016 metų sausio 13 d. 8.00 valandą dešimčiai minučių užgesinti šviesą patalpose ir languose uždegti atminimo žvakutes.

Pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ siekiama prisiminti prieš 25 metus vieningą Lietuvos piliečių siekį apginti atkurtos valstybės nepriklausomybę. Tuo metu bendra pilietinė pozicija padėjo atsilaikyti prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją, bandymą karine jėga įvykdyti perversmą.

2016 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvos mokyklose ir kitose institucijose vyks jau devintą kartą. Manome, kad 2016 metų paminėjimas įgauna ypatingą prasmę ir reikšmę dabartinėje geopolitinėje situacijoje. Prieš 25 metus mes nebuvome NATO ir ES narėmis, mūsų teritorijoje vis dar šeimininkavo okupacinė kariuomenė, tačiau vieninga ir laisvės trokštanti tauta tomis dienomis apgynė Lietuvos nepriklausomybę ir pasipriešino agresoriui. Manome, kad ir šiandien pilietiškumas ir visuotinis pasiryžimas ginti savo šalį yra kertinis potencialų agresorių atgrasantis veiksnys.

Iniciatyvos tikslai:
• Priminti mokiniams, kaip sovietų kariuomenė bandė įvykdyti perversmą Lietuvoje ir nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, o Lietuvos piliečiai apgynė valstybės nepriklausomybę;
• Suteikti prasmę Laisvės gynėjų dienos minėjimui mokyklose ir miesto bendruomenėse;
• Puoselėti jaunimo istorinę atmintį bei patriotiškumą;
• Prisiminti ir pagerbti žuvusiuosius bei nukentėjusius valstybės gynėjus.

Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.
Vieta: mokyklos bei įvairios institucijos.
Data: 2015 m. sausio 13 diena (trečiadienis).
Pilietinės iniciatyvos laikas: 8.00–8.10 val.

7.45–7.55 val. mokiniai su mokytojais susirenka į klases. Ties kiekvienu kabineto, koridoriaus langu padedama po žvakę (ties kiekvienu langu po žvakę lango viduryje). Kabinete, koridoriuje pastatoma tiek žvakių, kiek yra langų. Žvakės turi būti kelių centimetrų aukščio, kad lango rėmas jų neužgožtų.
8.00 val. mokiniai kartu su mokytojais uždega žvakes.
Kabinetuose dešimčiai minučių užgesinama šviesa.
Pastaba. Žvakių uždegimo laikas ( 8.00–8.10 val.) fiksuotas tam, kad žvakių liepsnelės plazdėtų įvairiose miestų ir vietovių vietose vienu metu. Ypač efektingai tai atrodo ryte, nes dar tamsu ir daugelis, skubėdami į darbą, atkreips į jas dėmesį ir prisimins dienos svarbą.

Kaip ir kasmet, mokytojams siūlome apie Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – pakalbėti tiek rengiantis pilietinei iniciatyvai, tiek sausio 13 dienos rytą, pirmosios pamokos metu. Mokytojai, kurie prisimena 1991-uosius, gali papasakoti savo prisiminimus, patirtį, išgyvenimus. Rekomenduojame mokytojams paskatinti mokinius paklausti savo tėvus, senelius, giminaičius ar pažįstamus, ką jie prisimena apie tų dienų įvykius, ką tuomet mąstė, ką jautė. Bus prasminga ir įdomu, jei sausio 13 d. rytą mokiniai papasakos savo klasės draugams ir mokytojams tai, ką išgirdo ir sužinojo.

Šios iniciatyvos idėjos autorė – Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos istorijos mokytoja Auksė Sereikienė. 2008 metais paminėjimus organizavo per 100 mokyklų. Kasmet šią iniciatyvą palaikančių švietimo įstaigų daugėja. Nuo 2010 metų akciją „Atmintis gyva, nes liudija“ aktyviai palaiko ne tik Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos, bet ir Lietuvos Respublikos ambasados užsienyje, valstybės institucijos: Lietuvos Respublikos Seimas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Krašto apsaugos ministerija, Kultūros ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, ligoninės, policijos komisariatai, pasienio užkardos ir daug kitų įstaigų bei organizacijų. Toks aktyvumas rodo, jog pasiūlytas Sausio 13-osios įvykių minėjimas yra patrauklus ir turi pozityvų poveikį Lietuvos visuomenei.

Ketinančius dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje ir organizuoti paminėjimus savo bendruomenėse, kviečiame užpildyti elektroninę registraciją:
https://docs.google.com/forms/d/1Iqih3v0NU0Ofn5r2TF1PHm7BQIFiEC4ckSsaSPaievo/viewform?usp=send_form

(Nuorodą prašome nukopijuoti, įkelti į tuščią interneto adresų langelį ir paspausti klavišą „Enter“. Puslapiui atsidarius prašome užpildyti visus formos langelius lietuviškomis raidėmis ir patvirtinti paliečiant žodį „submit“).
Nuorodą į registraciją galite rasti ir Tarptautinės komisijos naujai kuriamame tinklalapyje: www.komisija.lt

Pastaba dėl siunčiamų nuotraukų: praėjus Sausio 13-osios paminėjimams visus, kurie turi originalių, gražių, labai geros kokybės nuotraukų, prašome atsiųsti ne daugiau kaip 1 nuotrauką nuo institucijos. Prašome nesiųsti neryškių ir tokių, kurios negali būti viešai eksponuojamos mūsų internetiniame puslapyje ar kt. (gal būt pvz. su mokinių veidais). Nuotraukas prašome siųsti iki sausio 20 dienos.
Iškilus klausimams, išsamesnę informaciją mielai suteiksime telefonu 8 706 63818, 8 706 63804 arba el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai , Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai .'; document.write( '' ); document.write( addy_text73307 ); document.write( '<\/a>' ); //--> Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai