Utenos Dauniškio gimnazistų išvyka į Strasbūrą
Violeta Develienė
100_0527Utenos Dauniškio gimnazijos mokiniai ir mokytojai lankėsi Europos Parlamente (EP) Strasbūre, kur tarptautiniame „Euroscola" renginyje atstovavo savo gimtą kraštą.
Garsinti Lietuvos vardą vienoje iš svarbiausių Europos Sąjungos (ES) institucijų 24 Utenos Dauniškio gimnazijos moksleiviams patikėta po to, kai Utenos apskrityje Utenos Dauniškio komanda, žymiu taškų skirtumu nugalėjo Visagino "Atgimimo" ir Anykščių Antano Vienuolio gimnazijų komandas ir buvo pripažinta absoliučia konkurso "Euroscola"nugalėtoja.
Tarptautinis „Euroscola" renginys, kuriame dalyvavo apie 350 mokinių iš 17 Europos Sąjungos šalių, vyko plenarinėje Europos Parlamento salėje. Renginys prasidėjo šalių prisistatymais. Apie Lietuvą, Utenos kraštą ir Dauniškio gimnaziją patikėta papasakoti komandos narei Monikai Kukarėnaitei. "Mes iš Lietuvos, nedidelės šalies prie Baltijos jūros, o mūsų mokyklos langai žvelgia į pušyną ir nuostabų ežerą... Gal todėl akyse tiek daug šviesos, šilumos, ir gerumo. Jeigu dar neragavote šalnų pakastų šemukšnių uogų, atvažiuokite, pavaišinsime."- kalbėjo per pristatymą Monika. Po oficialios dalies mokiniams buvo suteikta unikali proga padirbėti europarlamentarų darbo vietose bei dalyvauti debatuose.
Jaunieji parlamentarai100_0632
Pirma dienos pusė buvo paskirta „Eurogame" (iš ang. k. eurožaidimas), kuris turėjo padėti išsiaiškinti tarptautinio renginio „Euroscola" lyderius. Žaidime dalyvavo komandos, sudarytos iš 4 skirtingų tautybių asmenų. Pirmajame etape grupių nariai turėjo atsakyti į klausimus, suformuluotus įvairiomis kalbomis. Į finalą buvo atrinktos keturios komandos, kurios tarpusavyje toliau varžėsi dėl nugalėtojos vardo. Uteniškiams sekėsi, nes net trijose komandose buvo merginos iš Lietuvos. Tad „Lithuania" vardas skambėjo dažnai. Finalo nugalėtoja tapo Monikos Kukarėnaitės grupė, kuri buvo apdovanota europarlamento medaliais. Renginyje aktyviai dalyvavo Ligita Rudokaitė ir Monika Kaškauskaitė. Antroje dienos pusėje mokiniai dirbo grupėse, kuriose įvairių šalių atstovai sprendė socialines ir politines problemas, diskutavo žmogaus teisių, migracijos, aplinkos apsaugos ir atsinaujinančios energijos, informacinių technologijų, demokratijos temomis.Moksleiviai svarstė, kokia ateitis laukia Europos Sąjungos ir jos piliečių. Kiekviena grupė (frakcija) privalėjo išsirinkti pirmininką ir sekretorių bei parengti pranešimą diskutuota tema. Po 6 grupių pasisakymo moksleiviai, kaip tikri europarlamentarai, kėlė sudėtingus klausimus, balsavo „už" arba „prieš". Aktyviausi diskusijų dalyviai buvo graikai ir maltiečiai, kurie siekė atkreipti jaunųjų europiečių dėmesį į nesibaigiančią ekonominę krizę.
Septynias dienas trukusioje kelionėje gimnazistai aplankė net 5 Europos Sąjungos šalis – Lenkiją, Vokietiją, Prancūziją, Belgiją, Olandiją.
100_0816Kai svarbiausias kelionės tikslas - dalyvavimas tarptautiniame konkurse „Euroscola" Strasbūre buvo įgyvendintas, mokiniai galėjo atsipalaiduoti ir džiaugtis kita kelionės dalimi – pažintimi su Paryžiumi, Briuseliu, Amsterdamu. Prieš Strasbūrą moksleiviai aplankė Vokietijos miestą Drezdeną. Drezdenas- Saksonijos laisvosios valstybės sostinė, savo lankytojus visada užburia nepaprastu tradicijų ir šiuolaikiškumo deriniu. Nepaisant to, kad Antrajame Pasauliniame kare miestas buvo smarkiai sugriautas, senamiestis išsaugojo arba atgavo savo gražiausius ansamblius. Šv. Dievo Motinos bažnyčia (Frauenkirche), Cvingerio rūmai (Zwinger), Semperio opera (Semperoper). Malonumas akims ir atgaiva sielai – Drezdeno paveikslų galerija.Vien ji yra garsi visame pasaulyje dėl Rafaelio „Siksto madonos".
Pažintis su Europos miestais prasidėjo nuotaikingai. Didžiausią įspūdį daugeliui paliko nuostabios architektūros miestas Paryžius. Kvapą gniaužė matyti vaizdai nuo Eifelio bokšto, daug emocijų sukėlė naktinis pasiplaukiojimas Senos upe ir įspūdinga panorama, atsiverianti iš menininkų mekos – Monmartro. Šalia nuostabioji Sacre Coeur – ši balta romantinio-bizantinio stiliaus bažnyčia buvo pastatyta XX a. pradžioje lyg gulbė. Notre-Dame (Dievo motinos katedra) – bene žymiausia bažnyčia Paryžiuje. Bažnyčia, kurios statybos prasidėjo 1163 m., buvo pastatyta per 200 metų. Place de la Concorde – XVIII a. pabaigoje šioje aikštėje, pavadintoje Revoliucijos vardu, stovėjo giljotina.Moksleiviai sužinojo, kad šioje aikštėje buvo giljotinuoti Liudvikas XVI, Marija Antuanetė ir kiti žymūs žmonės. Vėliau aikštė pervadinta Santarvės vardu, joje buvo pastatytas obeliskas – dovana iš Egipto. Eliziejaus laukai – tai geriausiai žinoma Paryžiaus gatvė, kurioje gausu restoranų, kavinių, parduotuvių.
Ile de la Cite – tai sala Senos upėje. Šioje saloje III a. pr. Kr. gyveno parizijai – keltų gentis, nuo kurios ir kilo Paryžiaus pavadinimas. Vakarinėje salos dalyje – seniausias Paryžiaus tiltas, pastatytas 1578 m. Šis tiltas vadinasi Pont Neuf, kas išvertus iš prancūzų kalbos reiškia „naujasis tiltas". Triumfo arka – Napoleono pradėta statyti triumfo arka turėjo būti skirta pergalei Aušterlice paminėti. Tačiau statinys buvo baigtas po Napoleono nesėkmės. Arka gausiai išpuošta reljefais ir skulptūromis. Eifelio bokštas yra tapęs Paryžiaus simboliu. Šis 324 m aukščio bokštas buvo pastatytas 1889 m. siekiant paminėti Revoliucijos šimtmetį. Į bokšto viršų galima užkilti pėsčiomis arba liftu. Viršūnę galima pasiekti įveikus 1665 pakopas. "Lyg skraidyčiau svajonių devbesyse.." - , apie Paryžių, prisimindama kerinčias žmonių šypsenas pasakojo moksleivė Monika.
Uteniškiai aplankė 2011 metais atidarytą interaktyų muziejų- Europarlamentariumą, kuriame galėjo išbandyti europarlamentarų darbą.
Tai lyg mini Europos miestelis. Jame stovi nedideli, 1:25 mastelio, žymių Europos pastatų maketai. Atomium yra miesto įžymybė. Metalinė konstrukcija yra 165 mlrd. kartų padidintas geležies atomas. Viršuje yra įrengta apžvalgos aikštelė. Rugsėjo 19 diena Briuselyje buvo diena be automobilio. Nerimauti del susisiekimo nebuvo ko, nes policininkai mielai paaiškino, kad tą dieną metro yra nemokamas. Nesudaromi nepatogumai žmogui. Išvykos dalyvius sužavėjo nakvynė Amsterdame, nes buvo nakvojama polderyje, nusausintame derlingo Olandijos pajūrio, sklype, esančiamme žemiau jūros lygio.Amsterdamas mokinius žavėjo savo kanalais, kuriais grupė nepraleido progos ir paplaukioti. Olandijos sostinėje buvo aplankytas Madam Tiuso muziejus, pasivaikščiota Raudonųjų žibintų gatve, gėrėtasi gėlių turgaus spalvomis.100_1117

 Utenos Dauniškio gimnazijos moksleivių grupę į kelionę lydėjo „Euroscolos" konkursui padėję pasiruošti gimnazijos socialinė pedagogė Vida Adiklienė, geografijos mokytoja Ligita Pelikšienė ir Utenos Dauniškio gimnazijos direktorius Donatas Juodelė. Moksleiviai siunčia saulėtus linkėjimus konkurso "Euroscola" organizatoriams, kelionės gidei, vairuotojams ir mokytojams už turiningą kelionę. Dėkoja už pagilintas žinias apie Europos Sąjungą, jos institucijas, praktinį europarlamentaro darbo išbandymą, bei praplėstas istorijos, geografijos, dailės žinias, kurias įgijo lankydami žymius Europos miestus ir muziejus. Prisiminimuose liko gausybė nepakartojamų įspūdžių, naktinės miestų panoramos, širdyse- tiesioginis bendravimas su bendraamžiais iš visos Europos, pasitikėjimo savimi jausmas, o fotografijose smagiausios akimirkos iš kelionės.

Keletas minčių apie kelionę iš Utenos Dauniškio gimnazijos moksleivių rašinių:
Monika, 3b kl. – " Pačiame augime, mūsų jėgų tvirtėjime, turėjome galimybę į viską pažvelgti kitu kampu.Mano širdis pilna, kol aprašyčiauu netgi lapai ir pieštukai pavargtų...Būtinai ten gryšiu"
Gytis ir Laimonas – "Parlamaneto salė didžiulė ir jauki..Kėdės atrodė dar šiltos, ne išvakarėje vyko posėdis. Buvo malonu suprasti, kad esi ten, kur susirenka aukščiausi šalių vadovai."
Monika Kukarėnaitė- "Džiaugiuosi, kad bendromis pastangomis iškovojome kelionę Euroscolos konkurse ir gavome galimybę pajausiti kitų šalių ritmą. Kelionėje pažinome draugus, atradome save. O kur dar linksmi nuotykiai, įvairūs pokštai ir nutikimai"
Egidija- "Vos gryžusi namo panorau važiuoti atgal ir patirti viską iš naujo. Esu dėkinga už šią kelionę Euscola projektui ir visiems žmonėms, kurie rūpinosi mumis"
Rita- "Ši kelionė tarsi kviečia įkvėpti giliau, pažinti nepatirtus jausmus, pamatyti rojų iš arčiau"
Monika Kaškauskaitė- "Kaip greit prabėgo tos šešios dienos..tarsi lėktuvu praskriejo.Patinka, kad ši kelionė bvo ne šiaip kelionė, o iškovota Dauniškio gimnazijos mokinių. Pamačius Europos Parlamento salę apstulbau nuo didybės . Kai būsiu sena močiutė, sėdėsiu prie židinio ir megzdama kojines savo anūkams galvosiu kiek gražių akimirkų patyriau savo gyvenime."
Justina S.- "Negaliu pamiršti geografijos mokytojos Ligitos ir soc.pedagogės Vidos, kurios tiek daug pastangų, kad mums visiems būtų kelionėje gera. Man svarbu, kad viską galėjau matyti savo akimis, susidaryti savo nuomonę, o neišgirsti iš pasakojimų, ar perskaityti knygose"
Smiltė- "Mes galėjome debatuoti, laisvai reikšti savo nuomonę apie aktulias Europai problemas, balsuoti, pažinti ES šalių moksleivius-tai labia vertinga. Nuostabi kelionė pilna kitokios muzikos, skonio ir emocijų"
Lingailė- "Užsimerkusi ir dabar matau Eifelio bokštą, apšviestą daugybės šviesų. Prisiminusi tą pribloškiantį vaizdą kartoju sau, kad kada nors būtinai ten gryšiu"
Emilija – "Patekau į grupę su latvėmis, slovakėmis ir dviem čekais. Buvo linksma bandyti susikalbėti savaip su latvėmis, nes matėme,kad slovakės ir čekai taip pat bendravo sava kalba.Ačiū smagiems vairuotojams Antanui ir Petrui"
Ligita-"Savaitė prabėgo labai greitai, o įspūdžiai liko visam gyvenimui.Džiaugiuosi, kad galėjau pabendrauti su jaunimu iš kitų ES šalių.