Apie Adolfo Šapokos gimnaziją „Keturių kampų“ metodu

Apie Adolfo Šapokos gimnaziją „Keturių kampų“ metodu

ASG„Keturių kampų“ metodas – tai bendradarbiavimo metodas, leidžiantis pasirinkti ir aptarti tam tikrą temos aspektą. Tokio metodo taikymas, aptariant kai kurias 2018-2019 mokslo metų pirmo pusmečio gimnazijos veiklas, kurios būtent ir susijusios su bendradarbiavimu, skaitytojui gali pasirodyti netikėtas, tačiau esame įsitikinę, kad viskas yra įmanoma ir įdomu. O tai dar kartą įrodo, jog Adolfo Šapokos gimnazijai netrūksta kūrybiškų idėjų, šiuolaikiško požiūrio bei netikėtų sprendimų, kurie maloniai nustebina, panašiai kaip pamokose – įdomu būna tada, kai giliau paanalizuojame medžiagą, kuri pateikta kryptingai, nuosekliai ir suprantamai.

image002Pirmasis aptariamos veiklos aspektas – edukacinių išvykų maršrutai „Adolfo Šapokos gimnazija – ...– “. Dar norėtųsi pridėti du žodžius „Po metų“, kadangi lygiai prieš metus panašia tema buvo publikuojamas straipsnelis (https://www.svietimas.utena.lm.lt/TVS/naujienos/1-naujienos/1937-edukacini-ivyk-marrutai-adolfo-apokos-gimnazija-). Ir visiškai nemanome, kad kartojamės, o priešingai, matome veiklos prasmę, naujų galimybių, nes kaip ir rašėme, kad edukacinių išvykų tikslų yra daug ir įvairių. Ir tada buvome įsitikinę, jog organizuodami tiek daug netradicinių pamokų bei įvairių išvykų prisidedame prie aktyvios, kritiškai mąstančios bei pilietiškos asmenybės ugdymo, ir po metų teigiame, jog tai galimybė sėkmingai derinti tradicinius ir aktyvius ugdymo metodus. Analizuodami edukacinę išvyką, kaip ugdymo metodą, matome, jog išvyka apjungia visas mokymo metodų grupes, t.y. žodinį, vaizdinį ir praktinį metodą, todėl edukacinės veiklos vis labiau sudomina bei skatina jaunų žmonių smalsumą, kūrybiškumą ir aktyvumą. Straipsnelyje pateiksime tik keletą maršrutų iš gausaus 2018-2019 mokslo metų pradžios edukacinių išvykų programų sąrašo.

... – Zarasai. Rugsėjo 25 d. 2 klasės mokiniams pilietinio ugdymo pamoka vyko išvykoje po Zarasų ir Utenos kraštus. Pamokos tikslas – paminėti Lietuvos žydų genocido dieną, integruoti į pilietiškumo kursą Lietuvos laisvės kovų istoriją, Salako miestelio pavyzdžiu atskleisti Lietuvos visuomenės daugiakultūriškumą.
...– Geografinis Lietuvos centras, Č. Milošo gimtinė, Paberžė, Varniai, Palanga, Ventės ragas, Rambyno kalnas, Jurbarkas, Panemunės pilis, Raudonės pilis, Veliuona, Seredžiaus piliakalnis. Štai kokį maršrutą spalio 4–5 dienomis įveikė mūsų gimnazijos pirmokai kartu su savo klasių vadovėmis per gimnazijos 22-ąjį gimtadienį ir Tarptautinę mokytojų dieną. Ši išvyka dedikuota Tėvui Stanislovui, kurio gimimo šimtmetį šiais metais minime, ir Vihelmui Storostai-Vydūnui atminti.
... – Kupiškis. Spalio 26 d. gimnazistai lankėsi V. Šleivytės paveikslų galerijoje ir dalyvavo edukacinėje programoje „Ateik, pajusk, išbandyk grafikos galimybes“.
... – Minskas (Baltarusija). Spalio 28–30 dienomis mūsų gimnazijos mokinių grupė pagal mainų programą vyko į Baltarusijos Respubliką. Išvyka buvo organizuota remiantis Utenos Adolfo Šapokos ir Minsko 7-osios gimnazijų bendradarbiavimo sutartimi. Jau daugiau nei dešimt metų mokiniai ir mokytojai keičiasi mokymo(si) patirtimi, kartu dalyvauja teminiuose projektuose, kultūrinėse-pažintinėse veiklose. Viena iš pagrindinių projekto veiklų – dalyvavimas tarptautiniame debatų čempionate „Polemikos menas“. Šiame turnyre dalyvavo 40 komandų iš Baltarusijos, Jakutijos, Rusijos, Latvijos, Lietuvos.
... – Vilnius. Mokslo metų pradžioje 2-4 klasių gimnazistų grupė Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO“ dalyvavo didžiausiame Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje. Lapkričio 21d. grupė gimnazijos trečiokų lankėsi Rasų kapinėse, Menininkų kalnelyje, taip pat žiūrėjo Mažojo teatro spektaklį „Trys seserys“ (pagal A. Čechovo dramą), o lapkričio 28 d. pirmokų grupė lankėsi Lietuvių kalbos institute. Žiemos mėnuo prasidėjo irgi nuo išvykos į spektaklį – gruodžio 5 dieną abiturientai Vilniaus kameriniame teatre žiūrėjo monospektaklį „Tūla“ (J. Kunčino romano „Tūla“ ir apsakymų motyvais).
... – Ir kt. edukaciniai maršrutai .

image003Antrasis gimnazijos sėkmingos veiklos „kampas“, kurį, nors ir trumpai, bet norime apžvelgti – tai apie gimnazijoje sudaromas galimybes Jūsų vaikams atsiskleisti kaip asmenybėms, pajusti sėkmės pojūtį bei pasiekti geriausių rezultatų. Kiekvieną kartą pasakojame gimnazistų sėkmės istorijas, nes turime kuo didžiuotis. Būtinai dar kartą norime paminėti apie šių metų džiuginančius VBE rezultatus – iš 23 rajone gautų 100 balų įvertinimų 21 gavo mūsų šapokiukai. O jau šiais mokslo metais spalio 26 d. į Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje surengtą respublikinį gabių vaikų edukacinį renginį „Matematika gyvenime“ išvyko dvi mūsų gimnazijos „tiksliukų“ komandos. 3-4 klasių grupėje šapokiukai užėmė I-ąją vietą, o kapitonų rungtyje puikiai gimnazijai atstovavo J. Mačiulis. Lapkričio 5–16 dienomis Lietuvoje vykusiame informatinio mąstymo konkurse „Bebras“, kuriame Utenos raj. mokyklų 10-okų grupėje visas tris prizines vietas užėmė mūsų gimnazijos moksleiviai (G. Mažeikytė, A.Jasaitis, E. Barbaravičius), o 12-okų grupėje stipriausias buvo D. Simanavičius. Lapkričio 23d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO gimnazistai vyko ne tik domėtis ugdymo naujovėmis, klausyti pranešimų, tačiau patys skleidė savo patirtį. Gimnazistas T. Vainauskas (mokytoja A. Zarankienė) parodoje „Mokykla 2018“ su stendiniu pranešimu „Pelėsiai mūsų aplinkoje ir jų naikinimo būdai“ dalyvavo respublikiniame Jaunųjų tyrėjų konkurse „Idėjų mugė“. Ir dar turime puikių naujienų: lapkričio 24 d. Jaunųjų tyrėjų būrelio nariai M. Petrėnas, P. Gaivenis, K. Staknys, T. Vainauskas ir M. Varna (mokytojas S. Kirdeikis) dalyvavo respublikinėje astronomijos viktorinoje „Po žvaigždėtu dangum“, kurioje mūsų trečiokas Paulius Gaivenis iškovojo aukso medalį. Šią viktoriną organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras ir pakvietė 100 jaunųjų astronomijos mėgėjų iš įvairių Lietuvos mokyklų. Akademiškumas yra svarbi vertybinė nuostata, tvirtai užimanti savo pozicijas, gal todėl gimnazijoje sulaukiame buvusių mokinių, kurie skaito pranešimus gimnazistams. Spalio 11 d. gimnazijos bibliotekoje vyko susitikimas su kunigu Nerijumi Pipiru. Susitikimo metu kunigas pristatė savo kūrybą ir naują knygą „Susitikimai“. 2018 m. lapkričio 9 d. įvyko susitikimas su buvusiu gimnazijos mokiniu Mindaugu Kriščiūnu, kuris pasakojo ne tik apie prasmingai praleistus ketverius metus mūsų gimnazijoje, bet ir apie universitetines biotechnologijų studijas užsienyje (Anglijoje), patirtį San Franciske bei šiuolaikinio verslo sampratą ir jo kūrimo idėjas Lietuvoje. Lapkričio 21 d. gimnazijos aktų salėje vyko susitikimas su buvusiu gimnazistu Mantu Andrašiumi, kuris, pasak klausytojų, dalindamasis savo patirtimi pateikė žmogaus, ką tik baigusio gimnaziją, savarankiško gyvenimo pradžiamokslį. Lapkričio 22 d. istorijos pamoką apie Padėkos dieną vedė gimnazijos alumnas, debatininkas, Klaipėdos Universiteto psichologijos specialybės pirmo kurso studentas Caden Chantz Johnson. Nereikėtų net abejoti, jog susitikimai informatyvūs, prasmingi ir jaunatviški, todėl galime ir toliau drąsiai teigti, jog gimnazijai pavyksta sėkmingai įgyvendinti išsikeltą uždavinį – plėtojant bendradarbiavimą užtikrinti mokymo(si) lygį, orientuotą į aukštus pasiekimus.

image004Trečias aspektas – trumpai apie tai, kaip Adolfo Šapokos gimnazistai reiškia mintis bei dalijasi savo kūrybine energija veikdami. Kūrybingumą vertiname plačiąja prasme ir bet kokiu atveju suprantame, kad jauniems ir kūrybingiems žmonėms nuolat reikia ne tik postūmio, bet ir veiklos. Labai sunku būtų aptarti visas gimnazijoje inicijuojamas veiklas, kuriose mokiniai savo kūrybinius resursus atskleidžia rašydami, piešdami, fotografuodami, debatuodami, vaidindami, darydami įvairiausias tikėtinas ir neįtikėtinas kūrybines instaliacijas. Svarbiausia, kad jie nori atskleisti save. Žinoma, visa tai nelieka nepastebėta ir visuomenės: galime prisiminti ir įvairių kūrybinių konkursų dalyvius bei jų pasiekimus, pavyzdžiui, rajoninio Jaunųjų filologų konkurso laureatus (publikacijų ir esė sekcijoje 2 ir 3 vietos, prozos sekcijoje – 2 vieta) arba Respublikiniame raiškiojo skaitymo konkurse „Tarp būtojo ir būsimojo laiko“ (Kaunas) pelnytas žiūrovų simpatijas. Šiais metais gimnazijos debatininkai dalyvavo Kauno Jėzuitų gimnazijoje vykusiame šalies pradedančiųjų debatų turnyre. Debatavimas, kaip savo esė rašė buvęs gimnazistas Joris, yra tikras viešojo kalbėjimo išraiškos menas: „Galiausiai pagerėjo ir mano viešojo kalbėjimo įgūdžiai, iki tol kažkur tūnoję, apkerpėję ir nuskurę...Išvada: nors debatai ir reikalauja drąsos, stipraus liežuvio raumens ir darbo, tačiau už įdėtą triūsą atsilyginama. Gal net su kaupu. Baigdamas norėčiau pasakyti, kad kartais derėtų išbandyti tai, kas gal kiek ir baisoka, gal kiek neramina, o gal ir visai netraukia. Naudokitės proga, jei ji pasitaiko...“ Kaip suprantate, gimnazistai ir naudojasi ta proga, nes galime pasakoti apie gimnazistų internetines fotografijų parodas, susitikimus bei parodas gimnazijos Dailės galerijoje, muzikinius bei sceninio judesio pasirodymus, įvairius mokinių organizuojamus renginius, socialines ir pilietines akcijas, veiklas pertraukų metu, patirtis leidžiant gimnazijos laikraštį, aktyvų gimnazistų dalyvavimą Mokinių savivaldos veiklose ir daug kitų galimybių, padedančių realizuoti save kaip asmenybę. Ir svarbiausia, kad gimnazijos bendruomenė bet kokias jaunų žmonių iniciatyvas palaiko, džiaugiasi rezultatais ir kūrybiniu polėkiu.

image005Tad paskutinis „Keturių kampų“ metodo aspektas apie Adolfo Šapokos gimnaziją – kūrybiškas nuotraukų koliažas. Dar kartą norime priminti, jog plačiau apie gimnazijos organizuojamas edukacines išvykas, gabius bei kūrybingus mokinius, įvairias pasirinkimo galimybes plačiau galite skaityti mokyklos tinklapyje https://asg.utena.lm.lt/.

Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos informacija
Parengė Gritana Tūzienė