Užpalių gimnazijos mokinė Rūta Šilekytė dalyvavo projekto „DISCUSS, UNDERSTAND ... CHANGE!" tarptautiniame jaunimo renginyje Slovėnijoje

SlovėnijojeAš, Užpalių gimnazijos IIg. klasės mokinė, Rūta Šileikytė, 2011 m. kovo 10 – 18 dienomis dalyvavau projekto „DISCUSS, UNDERSTAND ... CHANGE!" tarptautiniame jaunimo renginyje Slovėnijoje. Galimybę dalyvauti šiame renginyje man suteikė labai gerai įvertintas rašinys tema: „How to fight against climate change" („Kaip kovoti su klimato kaita"), Lietuvoje vykusiame rašinių konkurse, kuris buvo šio projekto dalis. Projekto partneriai – Neformaliojo švietimo debatų centras (Lietuva), ZIP (Slovėnija) bei Pekino ir Bankoko universitetai. Iš daugiau kaip 50 rašinių, kuriuos konkursui lietuvių ir anglų kalbomis pateikė mokiniai iš visos Lietuvos, buvo atrinkti 8 geriausi, kurių autoriai - tai mokiniai iš Kauno ir Klaipėdos miestų, taip pat iš Garliavos ir Užpalių miestelių. Už mūsų darbą buvo atlyginta ir mes buvome atrinkti dalyvauti anksčiau minėto projekto renginyje.

Taigi, kovo 10 dienos vakarą atskridome į Slovėnijos sostinę Liublijaną, iš kurios vykome į Bohinj miestelį, esantį Slovėnijos šiaurėje. Jame įsikūrėme kartu su šio projekto dalyviais, mokiniais ir studentais, iš Kinijos, Tailando ir Slovėnijos. Bohinj viešbutyje gyvenome ir dirbome penkias dienas. Mūsų darbas, tai – dalyvavimas paskaitose ir diskusijose apie Europos Sąjungą, Europos Parlamentą, ekologines problemas, jaunimo veiklą ir dalyvavimą įvairiuose projektuose. Buvome supažindinti su Worlds Schools debatų formatu, kuriuo vėliau debatavome. Kovo 14 dienos popietę palikome Bohinj miestelį ir keliavome į Litiją. Pakeliui sustojome pasigrožėti vienu iš populiariausių ir gražiausių Slovėnijos kurortu Bled. Didžiausią įspūdį šiam kurortui teikia kalnų ežeras, kurio viduryje yra sala su bažnytėle. BohinjJi atgyja tik kartą metuose, kai vyksta religinė šventė. Į salą galima patekti tik valtimis. Tai iš tiesų unikalus renginys. Vakarop buvome šiltai sutikti Litijos gimnazijoje ir apgyvendinti slovėnų šeimose. Visą šeštąją kelionės dieną Litijos gimnazijoje vyko draugiškas debatų turnyras. Debatavome temomis: „Twitter, Youtube, and Facebook have helped us become more democratic", „Adoption agencies should place children with parents of their own race". Debatuoti buvo labai įdomu, nes komandos sudarė įvairių šalių atstovai. Kovo 16 d. Keliavome į Slovėnijos sostinę Liublijaną. Priešpiet lankėmės „Environmental house", kur klausiamės paskaitos ir dalyvavome diskusijoje apie kovą prieš klimato kaitą ir aplinkos apsaugos kryptis. Popiet buvome priimti Liublijanos miesto mero Zorano Jankovičiaus. Po įdomaus susitikimo su sostinės meru išsiskyrėme į dvi grupes. Vieni keliavo į socialinių mokslų fakultetą klausytis paskaitos apie Kiniją, o kiti į teisės fakultetą dalyvauti paskaitoje apie Tailandą. Priešpaskutinę dieną klausiamės paskaitos, kurią internetu skaitė Vermonto universiteto profesorius Alfredas Snideris, apie debatus internetu. Vėliau aptarėme paskaitą, palanavome debatus ir kitus projekto darbus ateityje.

Ši kelionė man paliko puikius įspūdžius. Susipažinau su jaunimu iš Tailando, Kinijos ir Sovėnijos. Nors jie yra visiškai skirtingų kultūrų atstovai, tačiau visiems būdingas jaunatviškas entuziazmas, didžiulis optimizmas, draugiškumas, noras bendrauti, pažinti, dalintis, išmokti... Kelionė praplėtė mano akiratį, padėjo patobulinti anglų kalbos žinias ir debatavimo įgūdžius.