Utenos Dauniškio gimnazistų savanorystės darbus tęsia Heschel mokyklos auklėtiniai Kalifornijoje Violeta Develienė

2012 metų vasarą Utenos Dauniškio gimnazijos bendruomenės pažintis su vienu iš organizacijos „Maceva" vadovų paakino gimnazistus ir jų mokytojus savo mieste imtis savanorystės darbų. „Maceva" pagrindinis  tikslas yra litvakų bendruomenės gyvenimo Lietuvoje ženklų, senųjų  žydų kapinių išsaugojimas ateinančioms kartoms. Pagalbos išsaugojant ir užfiksuojant senųjų žydų kapinių macevas (hebrajų k. paminkliniai akmenys) buvo kreiptasi į visuomenę. Kadaise Lietuvoje klestėjo didžiulė žydų bendruomenė, kurios kultūros tradicijas nutraukė Holokaustas. Pagal įvairius skaičiavimus, prieš karą Lietuvoje buvo apie 200-240 žydų kapinių.

Prieš pusmetį į Utenos Dauniškio gimnazijos bendruomenę kreipėsi Macevos steigėjas ir vienas iš vadovų Sergejus Kanovičius, kviesdamas prisidėti prie senųjų žydų kapinių tvarkymo. Savanorystės darbai plėtėsi. Utenos Dauniškio gimnazijos moksleiviai, lydimi Gintauto Klinavičiaus, Utenos Dauniškio gimnazijos direktoriaus pavaduotojos Astos Skeirienės ir kitų pedagogų, visą savaitę tvarkė žydų kapines Šilinės miške, stengdamiesi nuvalyti laiko žymes nuo antkapių. Dabar jau galime džiaugtis darbų tęstinumu - savanorystę tęsia Heschel mokyklos auklėtiniai Kalifornijoje. Tai ir yra savitarpio supratimas ir pagalba „Maceva" įkūrėjų tikslų siekiui - surinkti ir internetinio katalogo pavidalu paskelbti visą išlikusią medžiagą apie senąsias žydų kapavietes iki Antrojo pasaulinio karo.

19430_461151963933667_531299913_n
savanoryste
savanoryste (1)
savanoryste (3)
savanoryste (4)
utenos-zydu-kapai
utenos-zydu-kapai (1)
utenos-zydu-kapai (2)
utenos-zydu-kapai (3)
start stop bwd fwd

Heschel mokyklos auklėtiniai Kalifornijoje vertė uteniškių  fotografijose atsiųstus antkapių užrašus, kurie netrukus bus paskelbti www.litvak-cemetery.info. Žmonės, radę amžinąją poilsio vietą senosiose Utenos žydų kapinėse, nebebus bevardžiai...
Prieš pradedant vertimus Kalifornijos Heschel mokyklos auklėtiniai domėjosi Utenos miesto istorija, diskutavo apie Lietuvos žydų istorijos vingius, susipažino su „Maceva" internetiniu puslapiu. Moksleiviai gyvai dalyvavo diskusijose, uždavė savo mokytojams daug klausimų. Heschel mokyklos auklėtiniams tai buvo nauja patirtis, vertimus atlikti padėjo mokytojai ir Lietuvos Nacionalinės Mažvydo bibliotekos vyresnioji bibliografė dr. Larisa Lampertienė.